Lifestyle, Travel, Business Tips - Yaşam, Seyahat, İş Dünyası

İş Görüşmesi için 10 Öneri

Kariyerinizin hangi aşamasında olursanız olun, iş görüşmeleri işe alım sürecinin en kritik aşamasıdır. Ben her yıl işe almak için adaylarla onlarca iş görüşmesi yapıyorum ve herkeste gördüğüm ortak problem, hazırlıksız olmak ! İş görüşmesine giderken hazırlıklı olabilmek için görüşme tarihiniz öncesinde gerçekten iyi hazırlanmanız lazım. Başvurduğunuz pozisyonu gerçekten istiyorsanız, işe başlamadan emek vermek size hiç birşey kaybettirmez !

Özellikle üniversiteden yeni mezun oluyorsanız ve iş dünyasına yeni atılacaksanız, sürekli iş görüşmelerine gidiyor fakat iş teklifi alamıyorsanız ... önerilerime kulak verin, söz veriyorum size faydası olacak :) İşe alım hazırlık süreci ile ilgili size faydalı olacağını düşündüğünüz konular varsa, bana e-mail gönderebilirsiniz çok talep edilen konularla ilgili post'lar hazırlayabilirim.Başarılı İş Görüşmesi için 10 Öneri

1. Pozisyonu anlayın. Başvuruda bulunduğunuz pozisyonu anlayın, kariyer sitelerinden başvurduysanız sadece başlığa bakıp başvurmayın, ilanın içeriğini inceleyin - eğer size uygunsa başvurun yoksa sizin için de karşı taraf için de bir vakit kaybı. 
2. Şirketi araştırın. Görüşme yapacağınız şirketi araştırın. Faaliyet alanlarını, piyasadaki durumlarını ve rakiplerini araştırın. Görüşme için geldiği şirketin faaliyet alanını bile bilmeyen görüşmelere şahit oldum, bu kişiler baştan kaybediyor.
3. Çalışın. Görüşmede gelmesi olası olan soruları önceden çalışın. Böylece görüşmede soruyla karşılaştığınızda cevabınızın ana fikrini önceden kurgulamış olursunuz.
4. Kuruma uygun giyinin. Görüşme yapacağınız kurumun tarzına uygun giyinin, bayanlar çok hafif makyaj yapmalı (makyajda ağır renklerden kaçınmalı) ve erkeklerin saç/sakal traşı temiz olmalı. Görüştüğünüz şirkete gösterdiğiniz saygıdan memnun olacaklardır.
5. Görüşmeye geç kalmayın. Özellikle görüşme lokasyonu daha önce hiç gitmediğiniz bir bölgedeyse, görüşme gününden önce yeri tespit etmeniz size vakit kazandıracaktır.
6. Cep telefonunuzu kısın. Görüşme esnasında çalan cep telefonu kadar konsantrasyon bozucu birşey yok, aman ha telefonunuzun sesini kısmayı unutmayın !
7. Doğal olun. Görüşme boyunca doğal olun, eğer yapmacıksanız karşınızdaki sizi tanımamasına rağmen hemen bunu anlar.
8. Özgeçmiş. Yanınızda mutlaka özgeçmişinizin basılı kopyasını dosya içerisinde götürün.
9. Deneyimlerinizi anlatın. Unutmayın ki, karşılıklı görüşme şu mesajı iletiyor "özgeçmişinizi beğendik, sizi daha yakından tanımak istiyoruz". Görüşme esnasında özgeçmişinizde yazanı birebir aynı şekilde aktarırsanız, karşınızdaki sizi tanıyamaz - kesinlikle deneyimlerinizi kısa ve örneklerle anlatın.
10. Soruları düşünerek cevaplayın. Size yöneltilen soruları düşünerek cevaplayın, konuşurken hızlı konuşmayın, sakin ve tane tane anlatın.Note : This blog post has been published in the Turkish language. 
© Zeynep Nili

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig