Lifestyle, Travel, Business Tips - Yaşam, Seyahat, İş Dünyası

Travel Guide : Rome Travel Tips


Rome is one of my favorite cities in the whole world. The city just makes me happy ! I've been to Rome 3 times, and hopefully I will visit the city many more times.

Rome can be visited in any season, but keep in mind that touring the city involves alot of walking, so you might want to chose a time period without rain. I recommend that you wear very comfortable shoes to walk in the city. My last trip was on a weekend in February, 2016 and we were lucky enough to spend the whole weekend without a drop of rain ! Google Maps is always my best friend while visiting a foreign city, I recommend that you use it to find your way around the city.

While choosing a hotel I used booking.com on my last trip, and I wasn't dissapointed. We stayed at Trevi 41 Hotel which is a very sweet boutique hotel located just 60 seconds from Fontana di Trevi (The Trevi Fountain). I can highly recommend this hotel for couples or single travelers, the location is perfect and staff is very friendly. I stayed at Intercontinental de la Ville Rome on my previous trips, and this was an amazing hotel located at the top of the Spanish Steps. It's a much older hotel and very expensive compared to cute boutique hotels. But if your looking for a luxurious option the location of Intercontinental de la Ville Rome is perfect.

                                                                   Wall Art (Photograph by Zeynep Nili February 2016) 

ROME, ITALY TRAVEL TIPS 

My Top 5 Tips for Rome are divided into categories : Historical Sights and Cafe's-Restaurants for easy use. There are oh so many amazing places in Rome that I can just go on and on about ! Drop me an e-mail for further tips. 

Top 5 Historical Sights in Rome : 

1. Spanish Steps : The elegantly designed steps built in 1723-1725, are a historical icon in Rome. It's considered a must to take a photo while sitting on the steps :) ** Take note that the Spanish Steps are under renovation until the second week of August 2016. 

Spanish Steps  (Photograph by Zeynep Nili September 2013)

2. Fontana di Trevi (Trevi Fountain) : I think everyone knows about the Trevi Fountain :) If you have enough time, I recommend visiting the fountain during the day and in the evening. The tradition is to throw change into the fountain so you find love :) Just so you know, the change in the fountain is collected and handed over to charities by the city. I threw in alot of change in the past, but my last trip was with my husband so I held onto my change :)

3. Colleseum : The amphitheatre located in the city is 48 m high and used to be a venue for gladiator shows. There is a side road that goes up a hill, if you walk up the hill it leads you to a historical church.

                                  
                                                                 Colleseum (Photograph by Zeynep Nili February 2016) 

4. Piazza Navona: It is a piazza with restaurants, cafes and street art sellers. I recommend you take a stroll here and have a coffee at one of the cute cafe's.


Piazza Navona (Photograph by Zeynep Nili February 2016) 

5. Pantheon: Pantheon is now a museum, I recommend seeing the amazing architecture and high ceilings. 

Top 5 Cafe's & Restaurants in Rome : 

If you are even a little bit like me and love to eat, then Rome will be a gourmet heaven ! My biggest recommendation on eating in Rome is, as long as it's not a "high alert" tourist trap, the food is going to be amazing. Mainly because the ingredients in the country are usually always fresh, the pasta and cheese are usually house made. The spots I can list for you are more than 5, but I have just listed my favorite spots...

                                                                Cantina e Cucina  (Photograph by Zeynep Nili February 2016) 

1. Cantina e Cucina : The food is amazing, staff is so nice and the prices are reasonable. Cantina e Cucina is definitely a must go to spot. 

2. Vitti : Coffee and Tiramisu at Vitti are a must. You can sit outside if the weather is nice. 

                                                            Coffee and Tiramisu at Vitti  (Photograph by Zeynep Nili February 2016) 

3. Babington's Tea Room : Drinking tea is a true art at this venue. Located right next to the Spanish Steps, the Babington's Tea Room is my favorite spot to relax after a long day. I go back everytime I am in Rome. 

                                                                  Babington's Tea Room (Photograph by Zeynep Nili February 2016) 

4. Barcaccia : A great spot for breakfast. Located right across from the Spanish Steps (next to Sephora). 

5. Grano Frutta e Farina : A small but great pizza spot. Don't leave Rome without trying pizza at Grano Frutta e Farina !Roma dünyadaki en sevdiğim şehirlerin başında geliyor. Şehir beni mutlu ediyor ! Roma'yı 3 defa ziyaret ettim, umuyorum ki bir çok defa ziyaret ederim.

Roma her sezon ziyaret edilebilir, ama unutmayın ki Roma yürüyerek çok rahat gezeceğiniz düz ayak bir şehir olduğundan, yağmursuz bir tarih tercih etmenizi öneririm. Benim en son Roma seyahatim Şubat 2016'da bir haftasonuydu, şansımıza bir damla bile yağmur görmeden haftasonunu geçirdik.

Otel seçerken booking.com 'u kullanmayı tercih ettim ve seçimimden çok memnun kaldım. Fontana di Trevi (Aşk Çeşmesi) 'ye sadece 60 saniye uzaklıkta yer alan çok tatlı bir butik oteli olan  Trevi 41 Hotel 'de kaldık. Bu oteli çift iseniz veya tek başınıza seyahat ediyorsanız tavsiye edebilirim, lokasyonu muhteşem ve personel çok güleryüzlü. Daha önceki seyahatlerimde Intercontinental de la Ville Rome 'da kaldım, bu otel de çok güzeldi hatta yeri o kadar güzel ki İspanyol Merdivenlerinin en üstünde yer alıyor. Çok daha eski ve lüks bir otel, butik otellerle karşılaştırıldığında fiyat olarak da çok daha pahalı. Eğer İspanyol Merdivenleri tarafından daha lüks bir seçenek arıyorsanız Intercontinental de la Ville Rome 'u önerebilirim.

En sevdiğim şey farklı şehirlerdeki süpermarketleri gezmek, ve İstanbul'a getirmek için değişik baharatlar, çaylar, kahveler bulmak oluyor. Roma'da da tabii ki bunu yaptım. Özellikle seyahatinizin son gününde uçağa gitmeden şehirde bir markete uğrarsanız, değişik peynirler bile alabilirsiniz. İtalya'da kirmizi pul biber makarnaların üzerine çok eklendiği için farklı tada sahip, marketten alıp mutfağınıza getirmenizi öneririm.

                                                                Architecture of Rome (Photograph by Zeynep Nili February 2016) 

ROMA, İTALYA SEYAHAT ÖNERİLERİ

Roma için Top 5 Önerilerimi Cafe & Restaurantlar ve Tarihi Mekanlar başlıkları altında topladım, böylece sizin için de hızlı ve kolay kullanabileceğiniz bir rehber olur ! Roma o kadar güzel bir şehir ki, yaz yaz bitmez anlatacaklarım, onun için eğer sorularınız olursa, bana e-mail gönderebilirsiniz.

Roma'da Top 5 Tarihi Mekanlar : 


Spanish Steps under Construction (Photograph by Zeynep Nili February 2016)

1. Piazza di Spagna (İspanyol Merdivenleri) : Zarif dizayn edilmiş İspanyol Merdivenleri 1723-1725 tarihlerinde inşaa edilmiş ve Roma'nın çok önemli bir ikonu olarak kabul edilir. Mutlaka merdivenlerde otururken fotoğraf çekilmesi gereken yer olarak kabul edilir :) ** Lütfen not edin, İspanyol Merdivenleri Ağustos 2016'nın ikinci haftasına kadar renovasyonda. 

2. Fontana di Trevi (Aşk Çeşmesi) : Bilmeyen yoktur Aşk Çeşmesini :) Hem gündüz hem de gece ziyaret etmek için vaktiniz varsa, öneririm çünkü her iki zamanda da ayrı güzel. Arkanızı dönüp çeşmeye bozuk para atma adeti vardır, bu bozuk paralar nereye gidiyor diye merak ederseniz, hepsi havuzdan temizlenip belediye tarafından hayır kurumlarına bağışlanıyor. Evlenmeden evvel çok para atmışlığım vardı, bu sefer ilk olarak eşimle ziyaret edince para atmadım:)


Fontana di Trevi  (Photograph by Zeynep Nili February 2016) 

3. Colleseum : Şehrin ortasında yer alan amfitiyatro 48 m yüksekliğinde, eskiden gladyator gösterileri yapılırmış. Bir tane yan yol var, yukarı doğru bir yokuş çıkıyor, orayı yürüdüğünüzde bir kiliseye varıyorsunuz. Bir çok insan acaba yukarıda ne var diye merakından çıkıyor :)


Colleseum (Photograph by Zeynep Nili February 2016) 

4. Piazza Navona: Restoranlar, cafe'ler, sokak sanatçılarının olduğu çok ferah bir meydan, burada gezinti yapmayı ve cafe'lerde bir kahve içmeyi öneririm.

                                                             Piazza Navona (Photograph by Zeynep Nili February 2016) 

5. Pantheon: Şu an müze olan Pantheon'u mimarisini incelemeniz için tavsiye ederim. Yüksek tavanlarına ve ince işçiliğine hayran kaldım !

                                                                       Pantheon (Photograph by Zeynep Nili February 2016) 

Roma'da Top 5 Cafe & Restaurantlar : 

Benim gibi birazcık boğazınıza düşkünseniz, Roma sizin için bir gurme cenneti! Benim en büyük tavsiyem, çok turistik "gel-gel" mekanı olmadığı sürece, mekanların yemekleri hep harika. Sayabileceğim mekanlar 5 tane ile sınırlı değil ama liste yine çok uzar, onun için en sevdiğim mekanları yazıyorum size...

1. Cantina e Cucina : Yemekler muhteşem, personel çok güleryüzlü ve fiyatlar makul. Cantina e Cucina  mutlaka bir öğününüzü yemeniz gereken bir restoran.

2. Vitti : Vitti 'de kahve içip, Tiramisu yemenizi öneririm. Hava güzelse bahçesinde oturabilirsiniz.

                                                                       Coffee at Vitti  (Photograph by Zeynep Nili February 2016) 

3. Babington's Tea Room : Çay içmek burada ayrı bir sanat. İspanyol Merdivenlerinin hemen yanında yer alan  Babington's Tea Room uzun bir günden sonra dinlenmeyi sevdiğim bir yer. Roma'ya her gittiğimde mutlaka uğruyorum. 

4. Barcaccia : Kahvaltı için harika bir mekan. İspanyol Merdivenlerinin karşısında (Sephora mağazasının yanında). 

5. Grano Frutta e Farina : Küçük ama muhteşem bir pizzacı. Grano Frutta e Farina 'nın pizzalarından yemeden ayrılmayın ! 

© Zeynep Nili

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig