Lifestyle, Travel, Business Tips - Yaşam, Seyahat, İş Dünyası

Kariyer Planlama


Özellikle konuşmacı olarak gittiğim üniversitelerde, "ne zaman kariyer planlaması yapmalıyım" sorusuyla çok karşılaşıyorum... Bende bu konuya değinmek için size kısa ve öz öneriler hazırladım !

Aslında, kariyer planlaması yapmanın doğru bir zamanı yoktur, dün-bugün-yarın her an olabilir ! Halen okuyor olabilirsiniz, okul bitmiş olabilir, yeni işe başlamış olabilirsiniz, 10 yıldır çalışıyor olabilirsiniz, gerçekten hiç fark etmiyor. Bunun da ana sebebi, isteklerimizin, ilgimizin, aklımızın değişebiliyor olmnası! Dün hayalimizdeki iş kolu veya sektör belki bugün artık hayalimiz değil.

Üniversitede Halkla İlişkiler okuyorsunuz ama mezun olduğunuzda tamamen farklı bir alana yönelmek istediğinize karar verdiniz ve bölüm değiştiremiyorsunuz... Veya iş hayatındasınız ve yaptığınız işi sevmiyorsunuz, kariyer planlaması yaparak farklı bir alana yönelmek istiyorsunuz... Özetle, yapacağım öneriler herkes için geçerli olabilir !


Top 10 Öneri : Stratejik Kariyer Planlaması Yaparken :

1. Kendinizi iyi tanıyın.
2. Şahsi SWOT'unuzu yapın.
3. Yönelmek istediğiniz kariyer alanındaki başarılı insanları takip edin.
4. Pazarı analiz edin.
5. Kendinize ulaşılabilir hedefler belirleyin.
6. Zamanınızı iyi kullanın.
7. Akıl hocanız olsun.
8. Networking yapın.
9. Hep güncel kalın.
10. Aksiyon almaktan ve karar vermekten korkmayın.

Bu listeyi önünüze alıp adım adım takip ettiğinizde, Stratejik Kariyer Planlamanız için en önemli adımları atmış olacaksınız.
© Zeynep Nili

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig