Lifestyle, Travel, Business Tips - Yaşam, Seyahat, İş Dünyası

The Best Travel Apps

I've brought together a selection of the Top 5 Best Travel Apps that I actually use !

I have never been the traveller who shuts down all telephone and internet connections while travelling, I am the direct opposite. I love using technology to help me have a better travel experience! If you are like me, then stay tuned for my top app recommendations for travel...The Best Travel Apps: 

1. Currency App : I am good at math, but sometimes you just need help ! The Currency App converts for over 150 currencies. Don't slow down while shopping !

2. Tripit App : Creates a master itinerary for your trip(s). The Tripit App gets your travel information from your e-mail and provides real time alerts among many other amazing features.

3. Bravolol App : This is a perfect app for basic translation for words in over 13 languages. The best feature of the Bravolol App is that you don't need internet connection to access the app once you've downloaded it. Sometimes while I travel I get to a spot where no one speaks the languages I know, and I don't have internet service - so this is a life saver.

4. Instagram : Believe it or not, I have found the best restaurants & cafes to visit while in a foreign location through Instagram ! You just simply search through the tags for what you are looking for and you get real recommendations ! You will get the best recommendations for locally known restaurants & cafes from Instagram !

5. Localeur : If you are looking for a travel experience far from touristy spots, than Localeur is the app you are looking for. You get recommendations from real locals of the city for the best spots.Kullandığım Top 5 En İyi Seyahat App'lerini sizin için derledim !

Ben hiç bir zaman telefon ve internet ile bağlantısını tamamen kesip seyahate çıkan tiplerden olmadım, tam aksine daha iyi bir seyahat deneyimi yaşayabilmek için teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanmayı çok severim! Eğer siz de benim gibiyseniz, o zaman top app önerilerim için okumaya devam edin...

En iyi Seyahat App'leri: 

1. Currency App : Matematiğim iyidir ama bazen seyahat ederken kurları çevirmek çok zor iştir. Currency App 150'nin üzerinde kur'a çeviri yapmanızı sağlıyor.

2. Tripit App : Yolculuk programınız için bir ana kılavuz oluşturan Tripit App tüm seyahat bilgilerinizi e-mailinizden alıyor ve size gerçek zamanlı uyarılar da gönderiyor.

3. Bravolol App : Seyahatlerinizde basit kelimeleri tercüme etmek isterseniz, 13 dilin üzerinde yazılı ve sesli çeviri yapan Bravolol App çok iyi. Seçebileceğiniz diller arasında Türkçe de var ! Bu app'in en sevdiğim yanı, indirdikten sonra, kullanmak için internet bağlantısına ihtiyacınız yok.

4. Instagram : Özellikle bu yıl yaptığım seyahatlerde, en güzel restaurant ve kafe önerilerini ben Instagram'dan buldum. Bulunduğunuz şehri veya aradığınız kriterleri etiket bölümüne yazdığınızda muhteşem öneriler ve gerçek fotoğraflarla karşılaşacaksınız.

5. Localeur : Eğer turistik mekanlardan uzak durmak istiyorsanız, Localeur sizin en seveceğiniz app olacak. Yerel kullanıcılardan yerel restaurant ve cafe'ler için önerileri görebiliyorsunuz.
© Zeynep Nili

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig