Lifestyle, Travel, Business Tips - Yaşam, Seyahat, İş Dünyası

Gelinlik Seçimi için Top 5 Öneri

Düğün Serisi : Gelinlik Seçimi 

Geçtiğimiz yaz evlenen taze bir gelin olarak, sizinle evlilik ve düğün hazırlığı esnasında hayatınızı kolaylaştıracak önerilerimi içeren paylaşımlar yapacağım. Ben hazırlıklarımı yaparken tecrübe ettiklerimi, araştırmalarımı "Düğün Hazırlık" serisi olarak sizlerle paylaşacağım. Eğer değinmemi istediğiniz bir konu olursa bana e-mail gönderebilirsiniz.

Gelinlik seçimi aslında düğün telaşının en heyecanlı kısmıdır, bir yandan da tüm gelinlerin en çok stres yaptığı konudur... Ama hiç stres yapmayın, yaptığınız her stres sizi evlilik hazırlık sürecinde yoracaktır. İlk önerim size budur, rahat olun - stres yapsanız da yapmassanızda gerçekten herşey yoluna giriyor :)

Gelinliğinizin hayallerinize, vücut tipinize, rahatınıza ve bütçenize uyması çok önemli. Bunların hepsini bir arada toparlayabilmek için size Top Önerilerimi paylaşıyorum.


Top 5 Önerim : 

1. Bütçe. Araştırmalarınıza başlamadan önce bütçe aralığınızı belirleyin, eğer gelinliğinizi damat tarafı alıyorsa, nişanlınızla bunu açıkça konuşabilirsiniz - "benim maksimum bütçem nedir ? " , diye sorabilirsiniz. Ayıp değil :) Bütçeniz dışında olan markalara bakmayın bile, kıymetli vaktinizi harcamayın. Çünkü inanın bana, her bütçeye uygun muhteşem gelinlikler var - genellikle yerel markalarda fiyatları ayıran unsur kumaş ve üzerinde taş varsa bu oluyor - yabancı markalarda da markanın dünyadaki değeri oluyor. Yabancı markalarda en pahalı Vera Wang'dir - bütçenizi aşıyorsa, uğramayın bile. 

2. Vücut Tipiniz. Artık evlilik yaşına geldiğinize göre, vücudunuzu epey bir tanıyor olmalısınız, bunca yıl avm, avm gezip illaki bir davete giymek için abiye aramışsınızdır :) Vücut tipinizin bilincinde olursanız, gelinlik seçim süreciniz çok daha az stresli olur. 

3. Gelinlik Ön Araştırma. Benim bu konudaki en büyük önerim, kalabalık annenizle, kayınvaldenizle gelinlik için dolaşmaya gitmeden önce, ilk olarak gelinlik deneyeceğiniz zaman, sadece yakın bir kız arkadaşınızı yanınıza alın ve bulunduğunuz şehirde en çok gelinlik modeli hangi firmadaysa oradan bir randevu yapın. Aklınızda o mağazadan satın almak olmassa bile, çok fazla seçenek olunca vücüt tipinize uygun modeller arasında daha çok seçenek olur. Bu ilk gelinlik denemenizle kafanızda hangi modeli istediğinize karar vermiş olursunuz.Ve yanınız kalabalık olmayınca sakın kafayla modelleri kafanızda irdeleyebilirsiniz.

Gelinlik Ön Araştırmalarınız için Istanbul'da size farklı bütçelere hitap eden önerebileceğim yerler :

- Çağteks Gelinlik
- Pronovias
- Beyaz Butik
- Oleg Cassini
- Aysira Gelinlik
Vakko Wedding4. Rahatınızı Düşünün. Bir çok gelin adayı, yeterki gözüme hitap etsin, rahat olmassa da olur diyebiliyor. Ancak düğün gününüzde anlıyorsunuz ki, sabahdan geceye kadar gelinliğin içinde rahat edemesseniz, en güzel gününüz size zulum olabilir! Gelinlik zaten yürümek, oturmak için başlı başına zor bir kıyafet... siz siz olun, bunları en rahat yapabileceğiniz gelinliği tercih etmeye çalışın.

5. Modelini Üzerinizde Denemeden Almayın. Bir çok gelinlik dikim evi var - sizin beğendiğiniz gelinliği dikmeye hemen talip olur. Siz siz olun, showroom'da gelinlik denemeden diktirmeye kalkışmayın. Önce modeli deneyin, vücut tipinize uyuyorsa o zaman diktirin. Bir çok gelin tanıyorum, Vera Wang modelini beğeniyor katalogdan, dikim evine gidiyor 'bunu istiyorum' diyor, dikim evi de tabii dikeriz diyor - duğune 1 ay kala gelinlik ortaya çıkınca istediği gibi olmayabiliyor. Yani siz siz olun, diktireceğiniz yerde modelin kalıbını denemeden maceraya atılmayın.


_______

Wedding Series : Wedding Dress 

As a fresh bride off the run way last summer, I will be sharing my tips that will make life much easier for you during your wedding planning process. I am not a wedding planning expert, but I will be sharing my tips from my personal experience and research under a series of "Wedding Planning" posts for brides to be who are in need for some help :) If there is a specific topic you would like me to write about, please feel free to e-mail me.

Choosing your wedding gown is actually the most exciteing part of it all ! It is actually something that brides over-stress about... But don't stress, because this will make you so tired and frustrated that you will forget to have fun. This is my first tip, relax - if you can relax then you will see that the whole wedding planning process will be a breeze, I promise :)

It is important that your wedding gown fits your dreams, your body type, your comfort and your budget. I can say that these are the 4 most important factors you need to think about. I am sharing with you my Top Tips to chose your wedding dress.


My Top 5 Tips :  

1. Budget. Determine your budget before you start researching your wedding dress. If the groom is purchasing your dress, then openly ask him "what is my budget ?". Determining your budget will give you an idea of which brands you can look at and this will definitely save you alot of time and effort. 

2. Body Type. You most probably know which type of outfits fit your body type for day to day outfits. You should definitely determine which dress styles fit your body type before researching your wedding dress. For instance my body type does not work with Mermaid dresses because I am larger at the hips - so I crossed that style off the list and it saved me time because I didn't even attempt to try on any Mermaid style dresses. And trust me, there is a perfect dress for every body type - you just have to make sure you do your research. 

3. Wedding Dress Pre Research. My most important tip is to do pre research for your wedding dress before you go wedding shopping with all your bridesmaids and mother and mother in law. Take your one best girlfriend and make an appointment at a wedding dress shop that has the most designs and styles. Spend a day alone here and figure out what you like. Because you will see that when time comes to visiting a wedding dress shop with your friends & family, you will see that everyone has an opinion and you are very likely to get confused. If you do your pre research then you will be so much more relaxed at the main shopping event.

4. Think about your comfort. When you are searching for a wedding dress remember that you will be spending your whole day wearing this dress. So before anything, make sure that you are comfortable in your dress. Try sitting down and dancing in it while you are trying it on.

5. Don't purchase a dress without trying it on. Definitely try on the model before you purchase a wedding dress. If you are having a dress tailor made, definitely try on the show model before you go ahead and commit to a tailor. Sometimes a model may look perfect in a catalogue, but it may not fit your style or body type. 


© Zeynep Nili

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig