Lifestyle, Travel, Business Tips - Yaşam, Seyahat, İş Dünyası

Banana Pancakes / Muzlu PankekBanana Pancakes

Banana pancakes are one of my favorite light pancake options. With no flour and sugar you can endulge in a very delicous breakfast option for less than half the calories of Butter Milk Pancakes ! It's very easy and fast to whip up this recipe. And I promise you stay full for many hours ! 

Recipe : 

- Banana : 1 Mid Size (Mashed)
- Eggs : 2 
- Oats : 2.5 tablespoons Quaker Rolled Oats
- Cinnamon : 1 teaspoon
- Put all the ingredients in a bowl and mix it for 2 minutes. Preheat pan and then pour 2-2.5 tablespoons of mix for each pancake. You do not have to add any oil to the pan. Cook each side of the pancake. Serve ! You can add fresh strawberries and blueberries for an amazing taste.  
- This recipe is for 4 mid size pancakes. Preparation Time : 5 minutes, Cooking Time : 8 miniutes. These pancakes are on your plate in 13 minutes ! Muzlu Pankek

Muzlu pankek benim en sevdiğim hafif kahvaltı opsiyonlarındandır. Unsuz ve şekersiz bu pankek seçeneği normal pankek'in kalorisinin yarısından azı ! Yapımı çok kolay ve hızlı olan bu kahvaltı seçeneğiyle uzun saatler tok kalmanız da garanti :) 

Tarif : 

- Muz : 1 Orta Boy (ezilmiş)
- Yumurta : 2 Adet
- Yulaf : 2.5 Yemek Kaşığı Quaker marka yulaf (başka da olur ama bu en güzeli)
- Tarçın : 1 Çay Kaşığı
- Tüm malzemeleri karıştırma kabına alın ve 2 dakika hızlıca elinizle çırpın. Önceden ısıtılmış yağsız tavaya her bir pankek 2 -2.5  yemek kaşığı olacak şekilde dökün. Önce bir tarafı hafif katılaşana kadar pişirin ardından arkasını çevirip pişirin. Üzerine dilediğiniz meyveyi ekleyebilirsiniz, taze çilek ve yaban mersini çok yakışıyor ! 
- Bu tarif 4 adet orta boy pankek içindir. Hazırlık Süresi : 5 dakika, Pişirme Süresi : 8 Dakika. Toplam 13 dakikada sofranızda. 
© Zeynep Nili

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig